Skąd się biorą bitcoiny – krótka historia

Category: Mieć Pewność
17 lutego 2021

Pieniądze, podobnie jak większość ludzkich wynalazków, ewoluowały w czasie. Od swojego podstawowego pochodzenia jako żywność i / lub metale szlachetne, przeszedł do dzisiejszej nowej formy, którą nazywamy „kryptowalutą. To nowa forma pieniędzy, która jest tworzona i przechowywana cyfrowo.

To, co czyni kryptowalutę wyjątkową, to oczywiście to, że żaden rząd nie jest jej właścicielem ani nie decyduje o jej wartości – tak robi sieć społeczności peer-to-peer. Chociaż często określa się ją jako nową, kryptowaluta istnieje od 2009 roku, a technologia, na której jest zbudowana, ma korzenie sięgające jeszcze dalej. W rzeczywistości, gdybyś zainwestował zaledwie 1000 $ w Bitcoin w roku, w którym był on po raz pierwszy publicznie dostępny, byłbyś teraz multimilionerem! Skąd się bierze Bitcoin? Dowiedzmy Się!

Spis treści

Skąd się biorą bitcoiny

Pojedyncza instytucja, na przykład rząd, nie kontroluje sieci Bitcoin. Monety powstają w procesie zwanym wydobyciem, w którym komputer wielokrotnie wykonuje serię obliczeń, które mają być trudne do rozwiązania, ale prowadzą do określonej odpowiedzi. Z technicznego punktu widzenia górnicy szukają liczby, która po zahaszowaniu daje wynik zawierający określoną liczbę kolejnych zer.

Górnik, który znajdzie właściwą odpowiedź na te obliczenia, otrzyma nagrodę za ciężką pracę: 25 BTC. Ten proces nazywa się rozwiązywaniem bloku. Po rozwiązaniu bloku proces rozpoczyna się od nowa, a górnicy zaczynają szukać następnego rozwiązania. Ten proces przebiega wielokrotnie, średnio rozwiązując jeden blok (a tym samym tworząc 25 BTC) co około 10 minut.

Podsumowując, kryptowaluta jest generowana poprzez złożoną sekwencję formuł matematycznych, które działają na komputerach; sieć udostępnia publiczną księgę za pomocą technologii blockchain, które rejestrują i weryfikują każdą przetwarzaną transakcję.

Bitcoiny w rzeczywistości nie istnieją, ale są kluczami cyfrowymi przechowywanymi w portfelu cyfrowym, który może również zarządzać transakcjami. Portfel istnieje w chmurze lub na komputerach i można go połączyć z kontami bankowymi. Korzystając z portfela internetowego, inwestorzy powinni mieć pewność, że mogą zaufać dostawcy, ponieważ jeśli hakerzy naruszą środki bezpieczeństwa jego serwera, BTC może zostać skradziony.

Krótka historia Bitcoina

Bitcoin jest uważany za najważniejszą kryptowalutę na świecie, ale jego powstanie wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Kto „wynalazł Bitcoin? Czy został stworzony przez więcej niż jedną osobę? A kim jest Satoshi Nakamoto?

Chociaż Bitcoin był pierwszą uznaną kryptowalutą, podejmowano wcześniejsze próby tworzenia walut online z rejestrami zabezpieczonymi szyfrowaniem. Dwa przykłady to B-Money i Bit Gold, które zostały sformułowane, ale nigdy nie zostały w pełni rozwinięte.

Artykuł zatytułowany Bitcoin – elektroniczny system gotówkowy peer to peer został opublikowany na liście dyskusyjnej poświęconej kryptografii. Został opublikowany przez kogoś, kto nazywa siebie Satoshi Nakamoto i którego prawdziwa tożsamość pozostaje tajemnicą do dziś. Jego konta nie są już aktywne; monety w jego portfelu nigdy nie zostały wydane. Satoshi Nakamoto zniknął ze świata, a przynajmniej tak się wydaje.

Fast Company opublikowała niedawno artykuł sugerujący, że Satoshi Nakamoto może być grupą ludzi, w tym Neal King, Vladimir Oksman i Charles Bry. Ale nikt nie wie na pewno.

Jednym z najwcześniejszych entuzjastów Bitcoina był Hal Finney, twórca gier konsolowych i jeden z pierwszych członków „ruchu cypherpunk, który odkrył propozycję Nakamoto dla Bitcoina za pośrednictwem listy mailingowej kryptowalut. Finney mówi o swoich kontaktach z Nakamoto: „Myślałem, że mam do czynienia z młodym mężczyzną japońskiego pochodzenia, który był bardzo mądry i szczery. Miałem to szczęście, że w ciągu swojego życia poznałem wielu wspaniałych ludzi, więc rozpoznaję znaki .

W 2016 roku australijski przedsiębiorca Craig Wright twierdził, że jest twórcą Bitcoina i jako dowód dostarczył sporny kod. Deweloper Bitcoin, Gavin Andresen, dodatkowo potwierdził gest Wrighta, mówiąc, że jest „w 98 procentach pewien, że Wright był pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Nick Szabo był wielokrotnie krytykowany podczas określania tożsamości Satoshi Nakamoto. Miał fundamentalne znaczenie dla rozwoju Bitcoina, a także stworzył własną kryptowalutę zwaną „bit gold pod koniec lat 90-tych. Jednak Szabo stanowczo zaprzeczył tym twierdzeniom.

Niemniej jednak niezawodny błyskotliwość kodu Bitcoin sprawił, że wielu zastanawiało się, czy nie jest to dzieło zespołu programistów. Badacz bezpieczeństwa Bitcoin, Dan Kaminsky, mówi, że Nakamoto „może być albo zespołem ludzi, albo geniuszem.

Skąd pochodzą nowe Bitcoiny?

Po tym, jak oprogramowanie Bitcoin zostało udostępnione publicznie po raz pierwszy, rozpoczął się proces wydobywania. Utworzono nowe monety, a transakcje rejestrowano i weryfikowano na łańcuchu bloków poprzez wydobywanie.

W 2010 r. Garstka kupców zaczęła akceptować BTC zamiast ustalonych walut. Jednym z pierwszych materialnych przedmiotów, jakie kiedykolwiek kupiono za kryptowalutę, była pizza. Obecnie wartość Bitcoina użytego do zakupu pizzy szacuje się na 100 milionów dolarów.

Dlaczego więc ludzie nadal wydobywają Bitcoiny? Niektórzy robią to, ponieważ kupili sprzęt na tyle wcześnie, że osiągnęli zysk. Inni robią to, ponieważ wierzą w Bitcoin z powodów politycznych lub filozoficznych. A jeszcze inni zakładają, że wartość monet będzie nadal rosła.

Nowe monety wchodzą do ekosystemu za pomocą programowania komputerowego, które Nakamoto napisał podczas tworzenia sieci Bitcoin. Moneta przechodzi przez autonomiczny program, który jest „wydobywany przez osoby poszukujące BTC w systemie opartym na loterii. Ten program kiedykolwiek wyprodukuje tylko 21 milionów monet. Obecnie istnieje nieco ponad 16,7 miliona. W ciągu następnych 20 lat zostanie wydanych łącznie 21 milionów monet.

Skąd się bierze wartość Bitcoin

Skąd bierze się wartość Bitcoina? Cóż, waluta musi mieć wartość, aby zapewnić stabilność. Najczęstszym sposobem oceny wartości waluty przez osobę jest sprawdzenie, jak można jej użyć. Bitcoin nie jest inny, a wielu sprzedawców i kupców akceptuje go teraz razem lub zamiast pieniędzy fiducjarnych.

Jednym z pierwszych użytkowników kryptowaluty był sprzedawca komputerów Dell. W rzeczywistości, kiedy Dell zaczął akceptować BTC, stał się jedną z największych firm, które zrobiły to na arenie międzynarodowej. Chociaż cyfrowa waluta może stanowić zaledwie ułamek całkowitego wolumenu transakcji sprzedawcy, istnieją inne kluczowe powody, dla których wzrost Bitcoin może być dobrodziejstwem dla sprzedawcy.

Dell zaraportował 59 miliardów dolarów w 2015 roku. Tradycyjne opłaty transakcyjne wahają się od 2 do 3 procent ceny zakupu – w przypadku BTC jest dużo, dużo niższa, prawie nie istnieje – co pozwala zaoszczędzić sprzedawcy dużo pieniędzy w przyszłości.

Oprócz firmy Dell wiele innych firm akceptuje BTC, w tym airBaltic, linia lotnicza oferująca bilety do 60 miejsc docelowych w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Rosji i innych miejscach. Firma opublikowała swoje ogłoszenie na Twitterze po przyjęciu nowej praktyki.

Akceptacja kryptowaluty jest strategiczną decyzją ze strony tych firm, z których większość stara się umocnić swoją pozycję wśród odbiorców znających się na technologii. Bitcoin ma wiele zalet i wiele powodów, dla których warto go używać, w tym:

  • Szybsza płatność
  • Niższe opłaty transakcyjneNiezależny od rządówEliminacja obciążeń zwrotnychOchrona przed inflacjąWłasność walutyPodsumowanie

    Bitcoin to nowa technologia – a nowe technologie mogą potrzebować dziesięcioleci, aby osiągnąć masę krytyczną. Ale, podobnie jak Internet, nikt nie chce przegapić „kolejnej wielkiej rzeczy – a Bitcoin jest największą z dotychczasowych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy