Co mam zrobić, jeśli ktoś włamał się na moje konto bankowe?

Category: Tego Samego
17 lutego 2021

Jeśli zauważysz jakąkolwiek nietypową aktywność, natychmiast powiadom swój bank.

Zaktualizowano 12 marca 2020 r

DzielićCyberataki na banki zdarzają się zbyt często. Na szczęście większość banków jest dobrze chroniona przed hakerami, a zagrożenie cyberatakiem nie powinno zniechęcać Cię do korzystania z instytucji finansowej.

Jeśli jednak zagrożone zostaną Twoje ciężko zarobione pieniądze, oto jak odzyskać kontrolę nad kontem.

Wskazuje, że ktoś włamał się na Twoje konto bankoweZwróć uwagę na te sygnały ostrzegawcze, że Twoje konto może zostać przejęte:

 • Dziwne zakupy. Widzenie nietypowej aktywności może być pierwszą wskazówką, że haker zinfiltrował Twoje konto. Uważaj na transakcje dokonywane w miejscach, w których nie byłeś.
 • Nieznajome transakcje. Czasami zauważysz małe, ale nieznane zakupy. Złodzieje często robią to, aby sprawdzić, czy twoja karta będzie działać, zanim zrobisz większe. Zablokowany login. Jeśli haker uzyska dostęp do Twojego konta z nieznanej lokalizacji lub zbyt wiele razy spróbuje hasła, Twoje konto może blokować logowanie. Telefon z twojego banku. Jeśli Twoje konto zostanie przejęte, Twój bank może zadzwonić, aby powiadomić Cię o ostatnim naruszeniu. Jednak ważne jest, aby nie podawać dzwoniącemu żadnych danych osobowych. Konto zamknięte lub opróżnione. W bardziej ekstremalnych przypadkach może się okazać, że Twoje konto bankowe zostało całkowicie opróżnione lub całkowicie zamknięte. Odrzucona karta. Jeśli Twoje konto zostanie naruszone, Twoje konto może zostać opróżnione lub Twoja karta może zostać zamrożona przez bank, co prowadzi do odrzucenia transakcji.W zależności od Twojego banku powiadomi Cię o podejrzanej aktywności i automatycznie anuluje fałszywe opłaty i wyda nową kartę.

  Co zrobić, jeśli ktoś włamał się na Twoje konto bankoweJeśli sądzisz, że ktoś włamał się na Twoje konto, wykonaj kilka ważnych czynności:

  Wyświetl i zweryfikuj aktywność na koncie. Najpierw sprawdź aktywność na koncie, aby potwierdzić fałszywe obciążenia. Niektóre legalne transakcje mogą wydawać się fałszywe, jeśli firma prowadzi działalność pod inną nazwą.

  Zadzwoń do swojego banku. Po potwierdzeniu, że Twoje konto zostało zhakowane, zadzwoń do swojego banku, aby zgłosić oszustwo. Mogą pomóc Ci rozwiązać problem i ewentualnie zwrócić środki na Twoje konto.

  Zablokuj swoje konto. Jeśli to możliwe, zamroź swoje konto bankowe online, w aplikacji lub rozmawiając z obsługą klienta.

  Zmień swoje piny i hasła. Zmień kod PIN swojego konta bankowego na zupełnie inny i bezpieczny. Zastanów się również nad zmianą haseł do konta bankowego online, poczty e-mail i innych kont online – i staraj się nie używać tego samego hasła.

  Sprawdź swoją historię kredytową. Jeśli ktoś włamał się na Twoje konto bankowe, możliwe, że haker próbował otworzyć kartę kredytową na Twoje nazwisko. Porozmawiaj ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się, czy może on bezpłatnie sprawdzić Twoją historię kredytową.

  Złóż raport policyjny. Na koniec rozważ zgłoszenie policyjne. Jest mało prawdopodobne, że będziesz mieć jakiekolwiek informacje o osobie, która cię zhakowała, ale raporty od wielu ofiar mogą zwiększyć szanse na złapanie złodzieja.

  Co zrobić, jeśli nie zgadzasz się z rozwiązaniami dotyczącymi oszustw w Twoim bankuW większości przypadków nie ponosisz odpowiedzialności za środki utracone w wyniku włamania i oszustwa. Jeśli jednak nie zgadzasz się z zasadami postępowania w przypadku oszustw banku, oto co możesz zrobić:

  1. Rejestruj całą komunikację z bankiem
  2. Porozmawiaj bezpośrednio z działem ds. OszustwPrzekaż sprawę do kierownika lub przełożonegoZłóż skargę do Biura Ochrony KonsumentówJeśli wszystko inne zawiedzie, możesz rozważyć podjęcie kroków prawnychRodzaje włamań do kont bankowych i oszustwZnajomość słabych punktów, których szukają hakerzy, i sztuczek, których używają, może znacznie pomóc w ochronie przed kradzieżą w sieci:

   • Słabe hasła. Używanie prostych, łatwych do odgadnięcia haseł może narazić Twoje konta na ryzyko.
   • Fałszywe SMS-y i rozmowy telefoniczne. Uważaj na e-maile lub połączenia telefoniczne z numerów podających się za Twój bank. Mogą po prostu chcieć ukraść Twoje informacje, aby uzyskać dostęp do Twojego konta. Linki phishingowe. Uważaj na nieznane linki w e-mailach lub podczas przeglądania Internetu. Chociaż mogą wyglądać na uzasadnione, te linki i strony internetowe mają wyglądać na oficjalne, aby nakłonić Cię do wprowadzenia informacji. Złośliwe oprogramowanie. Ten typ wirusa może zostać przechwycony ze szkicowych witryn internetowych i wiadomości e-mail, infekując komputer i prawdopodobnie przechwytując informacje i hasła. Wycieki. Witryny internetowe i banki dotknięte naruszeniami bezpieczeństwa mogą umożliwić nieupoważnionym osobom dostęp do Twoich informacji. Ważne jest, aby używać różnych haseł do wszystkich kont online. W przeciwnym razie naruszenie w jednej witrynie może wpłynąć na wszystkie Twoje konta internetowe. Publiczne Wi-Fi. Unikaj logowania się na swoje konto bankowe w publicznej sieci Wi-Fi, ponieważ hakerzy mogą wykorzystać połączenie publiczne do przechwycenia Twoich informacji i uzyskania dostępu do Twoich kont. Inżynieria społeczna. Niektórzy hakerzy zrobią wszystko, aby uzyskać dostęp do Twoich informacji, dzwoniąc do Twojego banku i podszywając się pod Ciebie. A ponieważ większość banków wykorzystuje Twoje dane osobowe do weryfikacji Twojej tożsamości, ważne jest, aby nie podawać ich nieznajomym. Skanery kart. Te urządzenia – po umieszczeniu na istniejącym, legalnym skanerze kart – wykonają zdjęcie Twojej karty i mogą zarejestrować Twój kod PIN. Korzystając z bankomatu w nieznanej lokalizacji, poruszaj gniazdem karty, aby sprawdzić, czy nie ma fałszywego skanera kart.Jak zapobiegać włamaniom na konto bankoweZachowaj bezpieczeństwo w Internecie
   • Sprawdź bezpieczeństwo witryny. W większości legalnych witryn obowiązują warunki prywatności i bezpieczeństwa, z którymi możesz się zapoznać. Bezpieczne adresy URL zaczynają się od https, a nie od http .
   • Unikaj publicznych sieci bankowych. Oznacza to, że nie musisz szybko zaglądać do swoich finansów podczas zakupów lub pracy. Korzystanie z sieci publicznych może narazić Twoje bezpieczeństwo osobiste i zagrozić Twoim informacjom. Nie podawaj swoich danych kontaktowych nieznajomym. Przed podaniem jakichkolwiek informacji potwierdź, kto dzwoni lub pisze jako pierwszy. Uruchom oprogramowanie antywirusowe i chroniące przed złośliwym oprogramowaniem . Może to zapobiec wirusom komputerowym i utracie danych. Uważaj na spam. Oprogramowanie pocztowe skutecznie usuwa spam przez większość czasu. Jednak hakerzy projektują witryny, które naśladują witryny banków, więc losowe wiadomości e-mail z prośbą o przejście do witryny banku w celu potwierdzenia informacji są najprawdopodobniej oszustwem.Używaj silnych haseł
   • Nie używaj tych samych haseł. Unikaj używania tych samych haseł do wielu kont online. W przeciwnym razie naruszenie bezpieczeństwa w jednej witrynie może naruszyć wszystkie Twoje konta.
   • Chroń swoje hasła i szpilki. Oznacza to, że nie należy ich nikomu udostępniać, w tym rodzinie, przyjaciołom ani nikomu, kto ich poprosi przez e-mail. Staraj się też ich nie zapisywać. Silne pytania zabezpieczające. Odpowiedzi na pytania zabezpieczające nie zostaną zweryfikowane, więc możesz wybrać dowolną odpowiedź. Zastanów się, czy pytania będą trudne, a odpowiedzi trudniejsze do odgadnięcia. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Jeśli to możliwe, zarejestruj się, aby skorzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego. Ten środek bezpieczeństwa będzie wymagał potwierdzenia swojej tożsamości telefonem lub e-mailem, zmniejszając ryzyko nieautoryzowanego dostępu. Użyj więcej znaków i symboli w haśle. Im więcej znaków w haśle, tym lepiej. Złamanie kombinacji losowych liter, cyfr i znaków specjalnych zajmie znacznie więcej czasu niż zwykłe słowo lub seria cyfr.Zachowaj czujność
   • Zgłoś podejrzaną aktywność. Zgłaszaj wszelkie podejrzane osoby lub firmy, których nie można zweryfikować, poszukujące informacji bankowych. Możesz również skontaktować się ze swoim bankiem.
   • Dokładnie sprawdź swoje transakcje. Przejrzyj swoje wyciągi pod kątem nieuczciwych zakupów i natychmiast zgłoś podejrzane informacje. Miej oko na swoją historię kredytową. Jeśli ktoś uzyska dostęp do Twojego konta bankowego, może zarejestrować karty kredytowe i inne produkty finansowe, które mogą mieć wpływ na Twój kredyt. Sprawdź swoją historię kredytową, jeśli uważasz, że Twoje konto jest zagrożone. Zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia tekstowe. Aplikacje i alerty tekstowe mogą wysyłać Ci powiadomienia za każdym razem, gdy używana jest Twoja karta debetowa. Może to pomóc w śledzeniu wydatków i natychmiastowym ustaleniu, gdzie i kiedy karta jest używana.Jak banki chronią Twoje konta przed hakeramiBanki są odpowiedzialneJeśli haker ukradnie pieniądze z banku, klient nie straci pieniędzy, ponieważ bank jest zobowiązany do zwrotu pieniędzy za oszukańcze transakcje debetowe. Jednak ważne jest, aby zgłaszać oszustwa tak szybko, jak to możliwe, ponieważ odpowiedzialność banku maleje z czasem.

    Jeśli zgłosisz zgubioną lub skradzioną kartę natychmiast i przed jej użyciem, nie możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności za jakiekolwiek opłaty. Jeśli zgłosisz obciążenie w ciągu 48 godzin, możesz zapłacić do 50 USD lub do 500 USD, jeśli będziesz czekać dłużej niż dwa dni. Po upływie 60 dni Twój bank nie będzie już odpowiedzialny za utracone środki i możesz stracić wszelkie pieniądze, które zostały skradzione.

    Banki poprawiają bezpieczeństwoPonieważ banki są nieustannie atakowane, muszą zapewnić aktualność wszystkich aspektów ich bezpieczeństwa. Oznacza to, że zazwyczaj mają najnowsze oprogramowanie zaprojektowane w celu ochrony Ciebie i Twoich pieniędzy.

    Upewnij się, że Twoje konto nie jest zagrożoneWiększość witryn bankowych umożliwia aktywowanie funkcji „zapamiętaj hasło podczas logowania się online. Pozwala to na pominięcie kilku warstw zabezpieczeń przy następnym logowaniu, ponieważ bank rozpoznaje adres IPv4 twojego komputera – unikalny identyfikator dla każdego połączenia internetowego.

    Jednak złośliwe oprogramowanie jest narzędziem używanym przez hakerów do naśladowania Twojego adresu IPv4 w celu uzyskania dostępu do Twojego konta bankowego. A ponieważ zwykle nie wiesz, że mają kontrolę nad Twoim komputerem, najlepiej wyłączyć funkcję „zapamiętaj swój komputer.

    KonkluzjaChoć włamanie na konto bankowe może być stresujące, istnieje szansa, że ​​odzyskasz pieniądze, jeśli będziesz działać szybko. Banki są generalnie odpowiedzialne za wszelkie opłaty wynikające z naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego, ale zawsze powinieneś być przygotowany.

    Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko włamania na konto bankowe, a wybór odpowiedniego banku jest jedną z nich. Porównaj dostępne opcje, aby znaleźć bank i konto odpowiadające Twoim potrzebom.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy