Co to jest odpis?

17 lutego 2021

Odpis nie oznacza, że ​​nie musisz już spłacać długu. Wierzyciel może nadal przyjść po pełnej spłacie.

Wiele lub wszystkie przedstawione tutaj produkty pochodzą od naszych partnerów, którzy nam wynagradzają. Może to mieć wpływ na to, o jakich produktach piszemy oraz gdzie i jak produkt pojawia się na stronie. Nie ma to jednak wpływu na nasze oceny. Nasze opinie są naszymi własnymi.

Jeśli jesteś daleko w tyle z płatnościami kartą kredytową, może się okazać, że Twój dług został spłacony. Do obciążenia dochodzi, gdy konto ma poważne zaległości płatnicze – w przypadku kart kredytowych jest to po 180 dniach od niedokonania minimalnej płatności.

Twoja płatność musi być spóźniona, zanim wierzyciel może ją odpisać jako nieściągalny dług do celów podatkowych. Ale nawet jeśli Twój bank odpisał dług jako nieściągalny, niekoniecznie jesteś z haczyka.

Zobacz, co zasila Twój kredytSprawdź swoją bezpłatną zdolność kredytową, uzyskaj spersonalizowane informacje. Cotygodniowe aktualizacje umożliwiają śledzenie postępów.

Co wiedzieć, jeśli masz odpis

Oto cztery rzeczy, których możesz się spodziewać, jeśli bank odliczy zadłużenie karty kredytowej.

1. Nadal jesteś winien swoje długi…Uznanie konta za „nieściągalne jest terminem rozliczeniowym i nie ma wpływu na to, czy jesteś winien dług. Twój pożyczkodawca jest nadal uprawniony do pełnej kwoty zadłużenia, chociaż może pobierać tylko do czasu wygaśnięcia ustawowego przedawnienia. Wydawca Twojej karty może nadal zdecydować się na pełną realizację zadłużenia i ma do tego prawo.

2.… ale możesz dokonać płatności na rzecz kogoś innegoJednak wystawca Twojej karty może zdecydować, że nie będzie pobierał pieniędzy. Zamiast tego może zatrudnić agencję windykacyjną lub nawet sprzedać twój dług za grosze za dolara. W takim przypadku będziesz winien firmie windykacyjnej, a nie bankowi. Uważaj jednak: jest mnóstwo oszustw związanych z windykacją długów, więc upewnij się, że firma, którą płacisz, jest właścicielem Twojego długu.

3. Twoja zdolność kredytowa spadnieSpłacenie konta może pozostawić czarny ślad na raporcie kredytowym przez siedem lat po pierwszym spóźnieniu konta.

To, w połączeniu z zapisami brakujących płatności, które doprowadziły do ​​odpisu, utrudni zakwalifikowanie się do kredytów hipotecznych, kredytów samochodowych, nowych kart kredytowych i tak dalej.

W międzyczasie utrzymuj wszystkie swoje konta aktualne i wykorzystuj tylko niewielki procent dostępnych środków na innych kartach.

4. Masz opcjeJeśli masz przytłaczający dług i nie jesteś w stanie spłacić swoich należności, rozważ skonsultowanie się z prawnikiem ds. Upadłości.

Jeśli nie możesz spłacić długu, pomocne może być skorzystanie z programu zarządzania długiem lub skorzystanie z porady kredytowej. Agencja doradcza non-profit może współpracować z Tobą i Twoimi wierzycielami, aby opracować rozsądny plan spłaty i dać Ci szansę na wyeliminowanie długu.

Ponadto wprowadzenie planu płatności nie spowoduje ponownego uruchomienia zegara w ciągu siedmiu lat, w których odpisy pozostają w raporcie kredytowym, chyba że otworzysz nowe konto i nie zmienisz na nie długu.

Wreszcie, jeśli odpis był spowodowany tymczasowym niepowodzeniem, takim jak zwolnienie lub nagły wypadek medyczny, możesz spróbować napisać list dobrej woli do pożyczkodawcy i poprosić go o usunięcie negatywnych informacji z raportu kredytowego.

Pomaga, jeśli możesz wskazać solidną historię terminowych płatności od momentu obciążenia i możesz podać konkretny powód, dla którego zostałeś w tyle.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy