Dlaczego banki sprzedają udzielane przez siebie pożyczki

17 lutego 2021

Jeśli starannie wybrałeś pożyczkodawcę do kredytu hipotecznego, pożyczki studenckiej lub innego rodzaju długu, możesz być zaskoczony lub nawet zdenerwowany, gdy otrzymasz list z informacją, że zobowiązanie jest sprzedawane innej instytucji finansowej.

Chociaż nie ma nic złego w sprzedaży pożyczek – warunki pożyczki nie ulegną zmianie – możesz napotkać problemy, jeśli nie otrzymasz powiadomienia lub zgubisz dokumenty. Może to spowodować utratę płatności, co spowoduje naliczenie opłat za opóźnienia, a nawet zaszkodzi kredytowi. Oto wyjaśnienie, dlaczego sprzedawane są pożyczki i jak możesz się zabezpieczyć.

Dlaczego sprzedaje się pożyczkiWielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że istnieje dobrze prosperujący rynek kredytów, nazywany rynkiem wtórnym. Pożyczając od banku lub spółdzielczej kasy pożyczkowej, możesz nie zauważyć, że drobny druk na umowie pożyczki mówi, że pożyczka może zostać sprzedana.

„Większość pożyczkodawców sprzedaje kredyty ze względu na płynność, co oznacza, że ​​nie chcą kredytów w swoim bilansie – mówi Cristina Zorrilla, zastępca wiceprezesa ds. Wyceny kredytów hipotecznych i relacji inwestorskich w Navy Federal Credit Union. „Sprzedają pożyczki, aby móc udzielać pożyczek większej liczbie pożyczkobiorców.

Niektórzy pożyczkodawcy sprzedają pożyczki innym instytucjom finansowym, ale zachowują prawa do obsługi.

Oznacza to, że klient nadal ma do czynienia z tym samym pożyczkodawcą i wysyła płatności w to samo miejsce. Prawie nie wpływa to na konsumentów, ponieważ punkt kontaktu się nie zmienia. Jednak wielu pożyczkodawców nie ma możliwości kontynuowania obsługi wszystkich udzielonych pożyczek, więc sprzedają zarówno dług, jak i prawa do obsługi. Kiedy tak się dzieje, klienci muszą wysłać swoje płatności do nowej organizacji – i zajmą się tą nową stroną, jeśli pojawią się problemy. Tylko nieliczni, w tym Navy Federal Credit Union, nigdy nie sprzedają praw serwisowych.

Co się potem dziejeKiedy pożyczka przechodzi z rąk do rąk, twój dług idzie wraz z nią, ale warunki pożyczki i oprocentowanie pozostają takie same. Gdy pożyczka zostanie sprzedana, pożyczkodawca musi przesłać Ci zawiadomienie o przelewie w ciągu 30 dni. Powinien zawierać informacje o nowym posiadaczu pożyczki, w tym dane kontaktowe. Jeśli powiadomienie mówi, że obsługa pożyczki również została przeniesiona, poinformuje Cię, gdzie i kiedy rozpocząć wysyłanie płatności.

Jak się chronićW przypadku sprzedaży pożyczki mogą wystąpić błędy. Raport amerykańskiego Consumer Financial Protection Bureau z października 2013 r. Opisuje liczne skargi kredytobiorców, którzy napotkali problemy przy sprzedaży kredytów studenckich.

„Pożyczkobiorcy powiedzieli nam, że doświadczyli utraty dokumentów, błędów przetwarzania, które skutkowały opóźnieniami w opłatach, przerwami w rutynowej komunikacji, takiej jak wyciągi z rachunków, a konsumenci narzekają również, że niektóre zasady przetwarzania płatności różnią się w zależności od tego, kim był usługodawca – mówi Rohit Chopra rzecznik ds. kredytów studenckich agencji.

Zawsze otwieraj pocztę od swoich pożyczkodawców; nie zakładaj, że to śmieci, ponieważ może to być zawiadomienie o sprzedaży pożyczki. Bycie proaktywnym zwiększa również prawdopodobieństwo, że będziesz na bieżąco. Chopra mówi, że jednym z najlepszych sposobów, w jaki konsumenci mogą się chronić, jest rejestracja w celu uzyskania dostępu do konta online i upewnienie się, że ich adres pocztowy jest zawsze prawidłowy.

„Zbyt często, jeśli dane kontaktowe nie są aktualne, pożyczkobiorcy dowiadują się o przeniesieniu obsługi pożyczki, gdy jest już za późno i zostali obciążeni wieloma opłatami – mówi Chopra. Opóźnienia w płatnościach również szkodzą Twojej zdolności kredytowej.

Kiedy otrzymasz powiadomienie, przyjrzyj się uważnie, czy podmiot obsługujący pożyczkę się zmienia. Chopra mówi, że wielu pożyczkobiorców, szczególnie w przypadku pożyczek studenckich, ustawia automatyczne płatności z rachunków bieżących. Jeśli to zrobiłeś, skontaktuj się z nowym podmiotem obsługującym, aby zobaczyć, co może być konieczne do zmiany, i nie zapomnij dowiedzieć się, kiedy wstrzymać płatności na rzecz pierwotnego pożyczkodawcy. Chopra zaleca również rejestrację w celu uzyskania dostępu do konta online u nowego usługodawcy, aby upewnić się, że informacje o tobie są dokładne.

Zorrilla twierdzi, że kluczowe znaczenie ma komunikacja z pożyczkodawcą. Jeśli niedawno dostałeś kredyt hipoteczny na dom i dowiedziałeś się, że pożyczka została sprzedana, dobrze jest skontaktować się z pożyczkodawcą, aby upewnić się, że otrzymał miesięczne spłaty, aby nie wpłynęło to na Twój kredyt.

Dodatkowo, jeśli byłeś w trakcie refinansowania kredytu hipotecznego i została dokonana płatność w trakcie, Zorrilla zachęca konsumentów, aby zadzwonili i zweryfikowali, czy spłata trafiła we właściwe miejsce. Być może będziesz musiał skontaktować się zarówno ze starym, jak i nowym pożyczkodawcą, aby się tego dowiedzieć i ustalić, czy musisz ponownie załatwić wszelkie formalności.

Po otrzymaniu pierwszego wyciągu od nowego pożyczkodawcy dobrze jest również dokładnie sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Na wynosNie powinieneś wpadać w panikę, jeśli Twoja pożyczka jest sprzedawana, ale te środki ostrożności mogą zapewnić płynne przejście i zapobiec jakimkolwiek niewłaściwie ukierunkowanym płatnościom, które niszczą kredyt.

Emily Starbuck Crone jest autorką zajmującą się finansami osobistymi dla NerdWallet . Obserwuj ją na Twitterze @emstarbuck i Google+ .

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy