Dlaczego Bitcoin ma jakąkolwiek wartość?

Category: Twoje Konto
17 lutego 2021

W 2013 roku, kiedy słynny amerykański ekonomista Paul Krugman napisał swój niesławny artykuł „Bitcoin Is Evil dla New York Times, wywołało to debatę na temat tego, czy Bitcoin ma jakąkolwiek wartość. W 2018 roku napisał kolejny artykuł zatytułowany „Bubble, Bubble, Fraud and Trouble, w którym stwierdzono, że Bitcoin spadł o ponad 40 procent w zaledwie kilka tygodni. Dlatego zastanówmy się, dlaczego Bitcoin ma jakąkolwiek wartość i jakie główne czynniki ją determinują.

Ekonomia 101

Dlaczego więc Bitcoin ma wartość? Aby ustalić, dlaczego cokolwiek jest wartościowe, warto wspomnieć o takich podstawowych terminach ekonomicznych, jak użyteczność i rzadkość. Jeśli jest coś, co nie jest powszechnie spotykane (a może się przydać), stworzy popyt na ten konkretny produkt, co ostatecznie wpłynie na jego cenę.

Złoto, najlepiej działające aktywo XXI wieku, jest prawdopodobnie podręcznikowym przykładem cennego produktu, ponieważ jest bardzo rzadkie (złoto nie jest najrzadszym metalem, ale nadal jest trudne do znalezienia i wydobycia) i tak, jest błyszczące , co wpływa na satysfakcję konsumentów.

Niedobór bitcoinów

Teraz jest jasne, że wszystko, co ma jakąkolwiek wartość, powinno zaznaczyć następujące dwa pola (rzadkość i użyteczność). Zwolennicy Bitcoina twierdzą, że Bitcoin nie ma żadnej wartości, ale prawie na pewno się mylą. Bitcoin ma stałą podaż 21 mln monet. W rzeczywistości Bitcoin wydaje się być najbardziej pożądanym aktywem. W porównaniu do złota nie będzie kolejnej gorączki złota, która zwiększyłaby jego podaż i załamanie rynku.

Pod ziemią znajduje się potencjalnie miliony razy więcej złota, niż zostało wydobyte powiedział Tom Lee z Fundstrat

Narzędzie Bitcoin

Kiedy już zorientujemy się, że Bitcoin jest naprawdę rzadki, przejdźmy do użyteczności Bitcoina. Oczywiście użyteczność Bitcoina polega na jego zdecentralizowanej naturze, ponieważ żadna osoba nie może przewodniczyć sieci, w przeciwieństwie do scentralizowanych instytucji bankowych. Inną ważną cechą Bitcoina jest to, że można go używać do przeprowadzania praktycznie każdego rodzaju transakcji – od kupowania cukierków po zakup nieruchomości, ponieważ moneta jest trywialnie podzielna. Wcześniej Cryptocomes informowali o australijskich właścicielach domów sprzedających swoje domy za Bitcoiny.

Jednak teraz przechodzimy do innego popularnego punktu dyskusji krytyków Bitcoin, którzy twierdzą, że Bitcoin nie ma wewnętrznej wartości. Owszem, złoto jest lśniące i atrakcyjne dla osób, które chcą poczuć poczucie bogactwa, ale nie należy zapominać, że jest to także metal powszechnie stosowany w wielu branżach (stomatologia, elektronika itp.). Co więcej, niektóre osoby zakładają, że pieniądze papierowe również mają wartość wewnętrzną, ponieważ z banknotami można zrobić wiele rzeczy (rozpalanie, robienie notatek itp.). Jeśli jednak zagłębisz się głębiej, zdasz sobie sprawę, że biżuteria stanowi ponad 50% światowego popytu na złoto, zgodnie z danymi statystycznymi dostarczonymi przez World Gold Council. Tymczasem zaledwie 15 procent złota jest wykorzystywane w innych gałęziach przemysłu, w tym w elektronice i stomatologii.

Jak informował wcześniej U.Today, Krugman, wokalny sceptyk Bitcoin, powiedział, że Bitcoin może wyprzedzić złoto, ponieważ uważa, że ​​ten pierwszy ma znacznie większy potencjał na dłuższą metę.

Jeszcze gorzej jest z pieniędzmi papierowymi. Rezerwa Federalna stwierdza, że ​​do wyprodukowania banknotu 100 USD wystarczy 13,2 centa, co stanowi wewnętrzną wartość tego banknotu. Pozostałe 99,87 USD w zależności od tego, jak bardzo ludzie pokładają zaufanie w dolarach amerykańskich.

Globalne gigantyczne IT, takie jak Facebook, Apple i inne firmy, polegają wyłącznie na zaufaniu cyfrowym. Jeszcze niedawno nikt nie uwierzył, że Amazon może być wart więcej niż 1 miliard dolarów.

Bitcoin to nie bogactwo

Wiele osób nie rozumie pojęcia Bitcoin, ponieważ nie mają pojęcia, jak działają pieniądze. Pieniądze służą jedynie jako środek ułatwiający wymianę bogactwa, ale same w sobie nie mają żadnej wartości. Ludzie tak naprawdę nie lubią cyfrowych monet ani papierowych banknotów – ludzie lubią rzeczy, które można za ich pomocą kupić.

Co daje wartość Bitcoin? Tak, Bitcoin to tylko dane, ale to wszystko chodzi o pieniądze – przekazywanie informacji. Jednocześnie Bitcoin ma wiele zalet w stosunku do zwykłych walut fiducjarnych ze względu na swój zdecentralizowany charakter:

Eliminuje możliwość inflacji, ponieważ scentralizowany organ nie może kontrolować emisji monet.

Twoje konto bankowe nie może zostać zamrożone. Wcześniej brytyjski handlowiec rowerowy skarżył się, że jego prywatne i biznesowe konta bankowe zostały zawieszone z powodu faktu, że będzie angażował się w handel kryptowalutami.

Bitcoin nie jest pierwszą zdecentralizowaną walutą, ponieważ mamy już złoto, ale fizyczne złoto jest wyjątkowo nieefektywne w dokonywaniu codziennych transakcji.

Bitcoin jest wyjątkowy w tym sensie, że jest to pierwsza waluta cyfrowa, która nie jest emitowana przez scentralizowany organ zarządzający. Jak wspomniano powyżej, Bitcoin jest rzadszy niż złoto ze względu na jego ograniczoną podaż. Co więcej, sztandarowa waluta zapewnia większą elastyczność i prywatność niż nowoczesne systemy bankowe.

Skąd Bitcoin czerpie swoją wartość? Kiedy już zorientowaliśmy się, że Bitcoin ma wartość, konieczne jest ustalenie, co dokładnie go determinowało. Warto wspomnieć, że wartości Bitcoin nie należy mylić z ceną Bitcoin (chwilowym kosztem waluty). Wartość Bitcoin może wynosić:

naukowe (twórcy Bitcoina, Satoshi Nakamoto, udało się rozwiązać problem podwójnych wydatków)

technologiczne (Bitcoin jest zdecentralizowaną walutą i tej technologii nie można cofnąć)

społecznościowe (Bitcoin zmienia sposób, w jaki poszczególne osoby radzą sobie z pieniędzmi, ponieważ nie trzeba im już ufać).

Dlaczego cena Bitcoina jest tak zmienna?

Cena Bitcoin jest określana przez aktualny nastrój rynkowy. Popyt na monetę – wyższa cena. Tak jak w przypadku każdego towaru w lokalnym supermarkecie lub sztabce złota. Bitcoin jest znany z ogromnych fluktuacji. Mimo że zmienność waluty ostatnio osiągnęła najniższy od dwóch lat poziom, cena Bitcoina nadal ma tendencję do nierównomiernego wzrostu i spadku.

Zdjęcie: Fortune

Mówiąc o zmienności, należy wspomnieć, że akcje, ropa i inne towary również są niestabilne. Jednak Bitcoin (wraz z innymi kryptowalutami) ma bardziej dramatyczne wahania cen, ponieważ zakres branży kryptowalut jest wciąż niewielki w porównaniu z innymi dużymi branżami, więc nadal jest podatny na manipulacje rynkowe.

Czy cena Bitcoina może spaść do zera?

Chociaż jest jasne, dlaczego kryptowaluty mają wartość, istnieje wiele spekulacji na temat tego, czy największa kryptowaluta na świecie może stać się całkowicie bezwartościowa. W grudniu 2017 r. (Podczas szczytu Bitcoin) James Faucette z Morgan Stanley przedstawił prognozę, że cena Bitcoina może ostatecznie spaść do zera.

Jeśli nikt nie przyjmie technologii do zapłaty, wówczas wartość wyniesie 0 jak powiedział Faucette w swojej analizie .

Na przestrzeni dziejów istniało wiele walut, które stały się całkowicie bezwartościowe. Znak niemiecki jest jednym z najistotniejszych przykładów. Za nowoczesny przykład takiej waluty uważa się dolara Zimbabwe. Bitcoin, z mnóstwem innowacyjnych funkcji, naprawdę wygląda jak siła zakłócająca, ale żadna waluta nie jest bezpieczna przed zanurzeniem. Z drugiej strony, entuzjaści Bitcoinów wkrótce będą świętować dziesięciolecie waluty, co jest dość długim okresem, aby powiedzieć, że Bitcoin zostanie tutaj.

Zgodnie z podstawową zasadą żadna waluta nie jest uważana za całkowicie bezpieczną. Jasne, Bitcoin jest bardziej zmienny niż większość walut fiducjarnych, ale nikt nie jest w stanie definitywnie określić, co stanie się z monetą w najbliższej przyszłości. Jeśli chcesz zobaczyć, co mają do powiedzenia najlepsi eksperci w branży, sprawdź nasze najlepsze prognozy cen bitcoinów.

Jeśli popularność Bitcoina wzrośnie, istnieje praktyczny limit tego, gdzie może pójść jego cena. Dolar amerykański jest jedyną walutą akceptowaną przez rząd w celu płacenia podatków, „wartości wewnętrznej i jest szeroko stosowany w handlu, więc może minąć dziesięciolecia, zanim Bitcoin osiągnie ten poziom przyjęcia.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy