Gdzie inwestować, jeśli masz R 1 Lakh do R 5 Lakh?

Category: Może Zostać
17 lutego 2021

Rynki akcji spadły o około 5 procent od czasu ostatnich szczytów, złoto osiągnęło nowy roczny rekord, a stopy procentowe rosną. Jeśli masz od 1 do 5 lakhów Rs, oto kilka miejsc do zainwestowania, pamiętając o bezpieczeństwie, zwrotach i płynności.

Depozyt KTDFC

Jest to stały depozyt wspierany przez rząd stanu Kerala, a kwoty do 2000 rupii są gwarantowane przez rząd stanu Kerala. Oprocentowanie lokaty 1, 2 i 3-letniej wynosi 8,25 proc.

Sugerujemy, abyś wpłacił co najmniej 25% posiadanej kwoty na te depozyty. Tak więc, jeśli powiesz, że zainwestujesz 1 lakh Rs, powinieneś zainwestować 25 000 Rs. Z drugiej strony, jeśli masz 5 lakh Rs, powinieneś wydać co najmniej 1 lakh Rs.

Są to w dużej mierze depozyty zabezpieczone i obecnie bardzo trudno jest uzyskać 8,25 proc. Odsetek. Dobre dla zwrotów i bezpieczeństwa.

Akcje HPCL

Możesz zainwestować co najmniej 25 procent sumy w akcje HPCL. Firma oferuje stopę dywidendy wolną od podatku, która wynosi 5 procent.

Akcje po cenie 313 Rs również pozostawiają duże pole do popisu. Akcje spadły z poziomu 480 Rs do obecnych poziomów, głównie w wyniku sześcioprocentowego spadku na rynkach.

Oprócz dywidendy, akcje są również stosunkowo tanie na froncie wyceny po cenie wielokrotności zysku zaledwie około 6 razy w ciągu roku. Jeśli uda Ci się utrzymać akcje przez kolejne 2-3 lata, powinno przynieść przyzwoite zyski.

Sugerujemy, aby państwowy fundusz zapomogowy pokrywał co najmniej kolejne 25 procent salda w wysokości od 1 do 5 lakh Rs.

Dzieje się tak, ponieważ zarobione odsetki są wolne od podatku w rękach inwestora. Oprócz tego otrzymujesz ulgi podatkowe zgodnie z sekcją 80C ustawy o podatku dochodowym. Obecnie oferowane oprocentowanie wynosi 7,9 procent, co jest o wiele lepsze niż w bankach.

Istnieje pożyczka, z której można skorzystać po trzecim roku. Jedyną wadą jest długi okres przechowywania wynoszący prawie 15 lat. PPF nie może zostać załączony na podstawie postanowienia sądu.

Proponujemy National Savings Certificate dla pozostałego salda 15% kwoty.

Jest to kolejna opcja, którą mają inwestorzy, w przypadku której stopy procentowe są całkiem przyzwoite, a także zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa.

Oprocentowanie na poziomie 7,8 procent jest znacznie lepsze niż to, co oferują banki. Zainwestowana kwota 1,5 lakh Rs umożliwia uzyskanie odliczenia podatkowego zgodnie z sekcją 80C ustawy o podatku dochodowym. Jednak dochód z odsetek nie jest zwolniony z podatku. Nie ma odliczenia podatku u źródła i trzeba złożyć zeznanie podatkowe, aby wykazać element odsetkowy.

Ujjivan Small Finance Bank

Za pozostałe 5 procent możesz wybrać depozyty Ujjivan Small Finance Bank, który oferuje oprocentowanie w wysokości 8% w stosunku do depozytu rocznego i dwuletniego.

Jest to mały bank finansowy podlegający regulacjom RBI. Bank musi przestrzegać norm RBI, ponieważ wchodzi w zakres kompetencji RBI, można go uznać za stosunkowo bezpieczny.

Odsetki od depozytu nie są wolne od podatku, a zatem ogólne zyski po opodatkowaniu mogą spaść. Jednak w obecnym kontekście niskich stóp procentowych opcje są bardzo ograniczone, aby uzyskać do 8 procent odsetek.

Inne opcje inwestycyjne

Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje ryzyko i zdywersyfikować swój portfel, złoto nie byłoby złym pomysłem. Jednak ceny złota osiągnęły ostatnio najwyższy poziom i przy obecnym kursie 30 000 Rs za 22 karaty mogą nie oferować korzystnego współczynnika ryzyka do nagrody.

Dlatego sugerujemy, że jeśli chcesz zainwestować pieniądze, zaczekaj, aż ceny spadną. Upewnij się, że zwracasz uwagę na bezpieczeństwo i płynność, zanim zainwestujesz. Oprócz tego upewnij się, że rozumiesz zobowiązanie podatkowe instrumentów.

Obecnie wszystkie instrumenty poza PPF i ULIP są objęte obowiązkiem podatkowym, w tym akcje.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy