Jakie jest najlepsze miejsce na Twoje pieniądze?

Category: Przykład Jeśli
17 lutego 2021
Napisane przez Alicię Babaee, specjalistę ds. Finansów konsumenckich
Wiedza o tym, co zrobić z oszczędnościami, może być trudna, zwłaszcza przy tak niskich stopach procentowych. Oto, co możesz zrobić, jeśli masz pieniądze na inwestycje.

Inwestycyjne umowy ISA narażają Twój kapitał na ryzyko i możesz odzyskać mniej niż pierwotnie zainwestowałeś.

Jeśli masz wolne pieniądze, z którymi chciałbyś zrobić coś rozsądnego, znajomość najlepszego miejsca, w którym możesz je umieścić, może być trudna. Czy warto to oszczędzać, mimo że stopy procentowe są niskie? Czy powinieneś zagrać i zainwestować? Wszystko zależy od Twojej sytuacji finansowej.

Jesteśmy tutaj, aby wyjaśnić dostępne opcje. W tym przewodniku wyjaśniamy, jak najlepiej inwestować pieniądze w całej Wielkiej Brytanii oraz co zrobić z oszczędnościami.

Oszczędzanie a inwestowanie

Przed zbadaniem, co zrobić z oszczędnościami, brytyjskimi produktami bankowymi i stopami procentowymi, możesz pomyśleć o zainwestowaniu swoich pieniędzy. Ale jaka jest różnica między oszczędzaniem a inwestowaniem?

Oszczędność polega na tym, że stopniowo odkładasz pieniądze na bok. Możesz zaoszczędzić na coś, co chcesz kupić lub zrobić, na przykład na wakacje, zakupy lub depozyt za nowy dom. Lub możesz po prostu zaoszczędzić, aby mieć fundusze na deszczowy dzień, na przykład jeśli chcesz naprawić samochód lub coś w domu. Większość ludzi, którzy oszczędzają, korzysta z banku lub kasy oszczędnościowo-mieszkaniowej, aby oszczędzać i zarabia odsetki od swoich oszczędności.

Inwestowanie pieniędzy polega na kupowaniu rzeczy, o których wierzysz, że z czasem zyskają na wartości. Może to obejmować zakup nieruchomości, akcji lub udziałów w firmie. Chodzi o to, że ostatecznie sprzedajesz swoje inwestycje i osiągasz zysk. To ryzykowne i dużo bardziej ryzykowne niż oszczędzanie pieniędzy. Możesz zarobić dużo więcej pieniędzy, jeśli pójdzie dobrze, ale jeśli tak się nie stanie, możesz przynieść stratę. Dlatego nigdy nie powinieneś inwestować więcej, niż możesz stracić.

Dobry sposób na przemyślenie tego jest następujący: jeśli nie masz dużych oszczędności, masz dużo długów, podejmowanie ryzyka poprzez inwestowanie prawdopodobnie nie jest dla Ciebie odpowiednie. Ale jeśli masz sporej wielkości jajko gniazdowe, możesz odgrodzić kawałek pieniędzy na inwestycję.

Co zrobić z oszczędnościami w całej Wielkiej Brytanii

Oszczędności dają swobodę robienia tego, co chcesz, a także bezpieczeństwo finansowe na wypadek nieoczekiwanego zdarzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, dobrym pomysłem jest zaoszczędzenie trzymiesięcznych wydatków na życie. Powinien znajdować się na koncie oszczędnościowym, do którego masz łatwy dostęp. Oznacza to, że gdyby stało się coś, co oznaczało, że nie mogłeś pracować, miałbyś trzy miesiące łaski. Nadal możesz spłacić kredyt hipoteczny lub czynsz, kupić jedzenie i tak dalej. To także fundusz awaryjny na wypadek, gdyby coś poszło nie tak w Twoim domu.

Oszczędzanie do 10% miesięcznego wynagrodzenia jest dobrą praktyką, jeśli możesz.

Ale nie każdy powinien oszczędzać. Jeśli masz większe priorytety, na których musisz się najpierw skupić, a mianowicie spłacanie długów, powinieneś zająć się nimi, zanim zaczniesz oszczędzać. Jeśli nie masz długów do spłaty, zdecydowanie powinieneś oszczędzać. Jeśli uważasz, że może to być trudne, możesz skorzystać z narzędzia do planowania budżetu, aby sprawdzić, gdzie można obniżyć koszty.

Zanim zaczniesz oszczędzać lub inwestowaćZanim zaczniesz tracić pieniądze lub zastanowić się, jak je zainwestować w całej Wielkiej Brytanii, ważne jest, aby najpierw spłacić wszelkie niespłacone zadłużenie.

Od większości kart kredytowych i pożyczek naliczane są większe odsetki niż zwrot z kont oszczędnościowych lub inwestycji. Tak więc dobrym pierwszym krokiem byłoby wykorzystanie wszelkich nadwyżek funduszy do skupienia się na spłacie zadłużenia.

Oto co należy zrobić:

Zacznij od spisania wszystkich niespłaconych długów

Dowiedz się, jaki dług obciąża Cię najbardziej

Najpierw spłacaj dług z najwyższymi odsetkami.

Sprawdź, czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące możliwości wcześniejszej spłaty każdego zadłużenia, ponieważ możesz napotkać opłaty za wcześniejszą spłatę, a te mogą być wysokie.

Cele krótko, średnio i długoterminoweMożesz oprzeć swoją decyzję, czy chcesz oszczędzać, czy inwestować, od tego, czy Twoje cele są krótkoterminowe, średnioterminowe czy długoterminowe.

Twoje cele krótkoterminowe to rzeczy, które planujesz zrobić w ciągu najbliższych pięciu lat. Może to oznaczać specjalne wakacje lub zakup samochodu. Pieniądze na cele krótkoterminowe powinny trafiać na konto oszczędnościowe. Inwestowanie pieniędzy na krótki okres nie jest dobrym pomysłem, ponieważ możesz przynieść stratę.

Twoje cele średniookresowe to rzeczy, które planujesz zrobić w ciągu najbliższych 5–10 lat. Musisz zdecydować, czy konto oszczędnościowe lub inwestycja jest najlepszą opcją dla pieniędzy, które chcesz przeznaczyć na swoje cele średniookresowe. Zależy to od tego, jakie ryzyko jesteś skłonny podjąć, aby uzyskać lepszy zwrot z inwestycji. Konto oszczędnościowe wiąże się z mniejszym ryzykiem, ale nie będziesz mieć dużych odsetek. Inwestowanie jest bardziej ryzykowne, ale możesz zarobić więcej pieniędzy.

Twoje długoterminowe cele to rzeczy, które chcesz osiągnąć za ponad 10 lat od teraz. W tym miejscu inwestowanie pieniędzy może stać się bardziej kuszące. Jeśli oszczędzasz na koncie bankowym, na wartość twoich oszczędności może wpływać inflacja w długim okresie. Inwestowanie pieniędzy zwykle prowadzi do większych zwrotów w dłuższym okresie.

Warto pomyśleć o swoich celach, zanim podejmiesz decyzję, czy inwestować, czy oszczędzać.

Co zrobić z oszczędnościami

Przepłać swój kredyt hipoteczny

Jeśli masz nadwyżkę oszczędności, dobrym pomysłem może być sprawdzenie, czy możesz je wykorzystać do zmniejszenia salda kredytu hipotecznego. Może to zaoszczędzić setki, a nawet tysiące funtów odsetek.

Niektóre kredyty hipoteczne pobierają opłatę za przepłacenie, więc sprawdź dokumenty hipoteczne lub zapytaj dostawcę kredytu hipotecznego. Możesz być w stanie spłacić określoną kwotę bez płacenia kary.

Niektóre kredyty hipoteczne obciążają Cię karą, jeśli spłacisz zbyt dużo w ciągu jednego roku. Może to być nawet 1% lub nawet 2% salda, więc upewnij się, że sprawdziłeś, zanim przejdziesz dalej.

Powinieneś także porównać, jakie odsetki zapłacisz od kredytu hipotecznego do końca jego okresu, z karą za dokonanie dużej płatności.

Wykorzystaj swój dodatek ISAJeśli nie wykorzystałeś swojej ulgi ISA w tym roku podatkowym i nie jesteś pewien, co zrobić z oszczędnościami, które posiadasz, możesz otworzyć kasę lub akcje i udziały ISA.

Główną zaletą ISA jest to, że zarabiasz odsetki od swoich oszczędności bez płacenia podatku od zarobków. To świetna rzecz, jeśli chodzi o twoje pieniądze. Jeśli planujesz oszczędzać, dobrym pomysłem jest ustawienie ISA jako pierwszego portu.

W roku podatkowym 2020/21 roczna ulga ISA wynosi 20 000 GBP. Jeśli więc zastanawiasz się, co zrobić z oszczędnościami, mieszkańcy Wielkiej Brytanii mogą w ten sposób całkiem sporo zaoszczędzić.

Akcje i udziały ISAAkcje i udziały ISA (zwane również inwestycyjnymi ISA) pozwalają inwestować pieniądze w sposób efektywny podatkowo. Dzieje się tak, ponieważ Twój roczny zasiłek ISA nie jest opodatkowany, chyba że otrzymujesz dywidendy z inwestycji.

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z oszczędnościami, możesz się temu przyjrzeć. Możesz porównać więcej ISA dla akcji i udziałów tutaj.

Wybór konta oszczędnościowego

Gdy już zdecydujesz, co zrobić z oszczędnościami, musisz znaleźć konto oszczędnościowe. Znajdź taki, który oferuje najwyższe oprocentowanie, a jednocześnie zapewnia dostęp do Twoich pieniędzy.

Jeśli chcesz zablokować swoje pieniądze na określony czas, to obligacja o stałym oprocentowaniu lub konto oszczędnościowe mogą zaoferować lepszy zwrot.

Jaki jest najlepszy sposób inwestowania pieniędzy w całej Wielkiej Brytanii?

Zbuduj swoje oszczędności emerytalne

W zależności od okoliczności i istniejących planów finansowych na emeryturę, możesz przeznaczyć swoje pieniądze na zbudowanie emerytury.

Wielu uważa, że ​​jest to najlepszy sposób inwestowania pieniędzy w całej Wielkiej Brytanii. Inwestowanie lub oszczędzanie na emeryturę wiąże się z szeregiem korzyści podatkowych. W zależności od dochodu może to podnieść wartość funduszu emerytalnego nawet o 50%.

Jak inwestować pieniądze w całej Wielkiej Brytanii: Wybór inwestycjiZnajomość najlepszego sposobu inwestowania pieniędzy w całej Wielkiej Brytanii może być trudna. Ale jeśli z przyjemnością zatrzymasz swoje pieniądze na co najmniej pięć lat, możesz zbadać opcje inwestycyjne.

Inwestowanie nie jest dobrym pomysłem na krótką metę. To gra długofalowa.

Pamiętaj, że inwestowanie oznacza, że ​​Twoje pieniądze mogą być narażone na pewne ryzyko.

Nawet jeśli wybierzesz inwestycję o niskim ryzyku, musisz mieć pewność, że Twoje pieniądze mogą stracić na wartości, jeśli Twoje inwestycje przyniosą złe wyniki. Im większa inwestycja, tym więcej pieniędzy możesz zyskać – ale możesz też więcej stracić.

Istnieje wiele różnych rodzajów inwestycji. Obejmują one:

Akcje i udziały

Dywersyfikacja to sposób na podzielenie pieniędzy na szereg inwestycji. Może to być dobry sposób na ochronę na wypadek, gdyby sprawy nie poszły na Twoją korzyść. Dzięki dywersyfikacji upewnisz się, że nie masz „wszystkich swoich jajek w jednym koszyku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak inwestować pieniądze w całej Wielkiej Brytanii, dobrym pomysłem może być porozmawianie z doradcą finansowym. Profesjonalne porady mogą pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w inwestowaniu. Oto jak znaleźć doradcę finansowego.

Dziel się transakcjamiTa opcja inwestycyjna umożliwia utworzenie własnego portfela akcji. Akcje to tylko „fragmenty firmy, które są sprzedawane w celu pozyskania kapitału.

Obrót akcjami pozwala kupować i sprzedawać akcje spółek notowanych na giełdzie przy użyciu konta akcji i udziałów. Handlujesz bezpośrednio akcjami poszczególnych firm.

Chodzi o to, aby kupować akcje, gdy ich cena jest niska, i sprzedawać je, gdy są warte więcej. Firma ustala cenę początkową, ale potem wpływają na nią z dnia na dzień inne czynniki, takie jak wyniki firmy i gospodarka.

Ale nie ma gwarancji. Chociaż masz większą kontrolę, może to być również znacznie bardziej ryzykowna inwestycja w porównaniu do grupowych metod inwestycyjnych. Więc upewnij się, że wiesz, co robisz, zanim zaczniesz.

Inwestycje w aktywaCoraz popularniejsze jest inwestowanie w metale szlachetne, takie jak złoto, platyna czy srebro, w antyki, sztukę czy szlachetne wina. Ale to opcje wysokiego ryzyka.

Wartość tego typu inwestycji może się szybko zmieniać. Oznacza to, że istnieje ryzyko, że Twoje aktywa wzrosną, a następnie stracą na wartości w krótkim czasie.

Inwestowanie w nieruchomościMoże to mieć wiele zalet. Na przykład, możesz wynająć nieruchomość, aby uzyskać dochód lub wyremontować nieruchomość i sprzedać ją z zyskiem.

Jeśli nie masz gotówki na bezpośredni zakup nieruchomości, prawdopodobnie będziesz potrzebować kredytu hipotecznego pod wynajem. To zwiększyłoby dodatkowe koszty przedsięwzięcia związanego z nieruchomościami.

Pamiętaj również, że wynajmując nieruchomość, bierzesz na siebie obowiązki i wydatki związane z zostaniem właścicielem. Może to kosztować Cię więcej, niż myślisz.

Porozmawiaj z IFA

Jeśli nie masz pewności, która opcja jest najlepsza w twoich okolicznościach, porozmawiaj z niezależnym doradcą finansowym (IFA).

IFA szczegółowo przeanalizuje Twoje finanse. Polecą Ci wybór opcji inwestycyjnych, które są dobrze dopasowane do Twoich celów i okoliczności.

Wszystkie treści na money.co.uk mają służyć jako wskazówki, a nie porady finansowe. Aby uzyskać szczegółowe porady dotyczące indywidualnych okoliczności, lepiej skorzystać z usług niezależnego doradcy finansowego.

Zmaksymalizuj wartość swoich oszczędności, wyszukując najlepsze dostępne stawki.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy