Kiedy zgłaszane są opóźnienia w płatnościach?

Category: Twój Wynik
17 lutego 2021

W tym artykule:

 • Kiedy opóźnienia w płatnościach pojawiają się w Twoim raporcie kredytowym?
 • Czy opóźnienia w płatnościach wpływają na Twoją zdolność kredytową?Co zrobić, jeśli przegapiłeś płatnośćCo zrobić, jeśli zgłoszone opóźnienie w płatności jest nieprawidłoweMonitoruj swoje raporty kredytowe pod kątem opóźnień w płatnościachJeśli przegapiłeś płatność na jednym z rachunków, opóźniona płatność może zostać zgłoszona do biur informacji kredytowej, gdy minie co najmniej 30 dni od terminu płatności. Kary lub opłaty mogą zacząć obowiązywać, nawet jeśli spóźnisz się o jeden dzień, ale jeśli doprowadzisz swoje konto przed upływem 30 dni, opóźniona płatność nie zaszkodzi Twojemu kredytowi.

  Kiedy opóźnienia w płatnościach pojawiają się w Twoim raporcie kredytowym?

  Kiedy wierzyciele wysyłają informacje do biur informacji kredytowej, używają różnych kodów statusu, aby wskazać, czy płatność na Twoim koncie jest aktualna, czy spóźniona. Nie ma kodu na konto spóźnione od jednego do 29 dni. Wierzyciele będą używać „aktualnego kodu w tym okresie, dlatego opóźniona płatność nie pojawi się – ani nie wpłynie na wyniki kredytowe – dopóki nie będzie spóźniona co najmniej 30 dni.

  Wierzyciele wysyłają aktualizacje do biur informacji kredytowej w różnym czasie i nie ma sposobu, aby dokładnie wiedzieć, kiedy pojawi się status opóźnionej płatności. Wielu wierzycieli przesyła aktualizacje co miesiąc, więc możesz spodziewać się, że opóźniona płatność pojawi się w Twoim raporcie kredytowym w ciągu miesiąca lub dwóch od zalegania z płatnościami.

  Czy opóźnienia w płatnościach wpływają na Twoją zdolność kredytową?

  Opóźnienia w płatnościach mogą zaszkodzić Twojemu punktowi kredytowemu, chociaż wpływ będzie zależał od ogólnego profilu kredytowego i stopnia opóźnienia w płatnościach.

  Ogólnie rzecz biorąc, pojedyncza spóźniona płatność doprowadzi do większego spadku wyniku, jeśli masz doskonały kredyt i czystą historię kredytową. Jeśli masz już słaby kredyt, a raport kredytowy pokazuje inne opóźnienia w płatnościach, nowa opóźniona płatność może nadal wpłynąć na Twój wynik, ale może obniżyć Twój wynik o mniej punktów.

  Im dalej jesteś opóźniony w płatnościach, tym większy potencjalny wpływ na Twoje wyniki kredytowe. Na przykład posiadanie konta, które jest przeterminowane o 60, 90 lub 120 dni, będzie prawdopodobnie gorsze dla twojego kredytu niż pojedyncza 30-dniowa zwłoka w płatności. Ponadto wpływ opóźnionych płatności na wyniki kredytowe zwykle zmniejsza się z czasem. Po siedmiu latach opóźnione płatności spadną z Twojego raportu kredytowego i nie wpłyną w ogóle na Twoje wyniki.

  Jednak ustalenie, kiedy opóźniona płatność zostanie usunięta z raportu kredytowego, może czasami być mylące. Jeśli przegapisz płatność, a następnie zaktualizujesz swoje konto, opóźniona płatność spadnie po siedmiu latach, ale reszta historii płatności na koncie pozostanie w raporcie kredytowym. Jeśli przegapisz kolejną płatność po zaktualizowaniu konta, ta opóźniona płatność będzie miała swój własny siedmioletni harmonogram do usunięcia.

  Gdy opóźnienia w płatnościach prowadzą do zamknięcia konta, na przykład gdy wierzyciel prześle konto do windykacji lub obciążenia rachunku, całe konto i wszystkie powiązane znaki ujemne zostaną usunięte siedem lat po pierwszej opóźnionej płatności.

  Co zrobić, jeśli przegapiłeś płatność

  Jeśli uważasz, że możesz przegapić płatność, postaraj się jak najszybciej skontaktować się z wierzycielem.

  Niektórzy wierzyciele przyznają pożyczkobiorcom okres karencji i może się okazać, że brak płatności o kilka dni nie powoduje żadnych dodatkowych opłat ani kar. Ale inni mogą naliczyć opłatę za zwłokę, gdy tylko przegapisz termin płatności.

  Jeśli jesteś już spóźniony, ale możesz zapewnić bieżące konto, zrób to od razu, a następnie poproś o zwolnienie lub zwrot opłaty za opóźnienie. Wierzyciel nie jest zobowiązany do zniesienia opłaty, ale może to zrobić, jeśli zazwyczaj płacisz swoje rachunki na czas. Jeśli zazwyczaj co miesiąc płacisz w całości rachunek karty kredytowej, a opóźniona płatność doprowadziła do naliczenia odsetek, możesz również je odzyskać.

  Jeśli przegapiłeś płatności i nie możesz zaktualizować konta, nadal powinieneś skontaktować się z wierzycielem i zapytać o opcje trudności. Niektórzy pożyczkodawcy i firmy obsługujące karty kredytowe mogą współpracować z Tobą w celu obniżenia oprocentowania lub miesięcznych płatności, uzyskania innego planu płatności lub umożliwienia tymczasowego zaprzestania płatności bez bycia uznanym za spóźnione.

  Co zrobić, jeśli zgłoszone opóźnienie w płatności jest nieprawidłowe

  Kiedy raport kredytowy wskazuje, że przegapiłeś płatność, ale wiesz, że zapłaciłeś rachunek w terminie, możesz złożyć spór w biurze informacji kredytowej, w którym pojawia się opóźniona płatność, i poprosić o poprawienie raportu kredytowego. Każde z głównych biur kredytowych – Experian, TransUnion i Equifax – ma inne procedury, ale możesz wnosić spory pocztą, telefonicznie lub online.

  W przypadku Experian najprostszą opcją jest skorzystanie z internetowego Centrum rozstrzygania sporów. Po utworzeniu lub zalogowaniu się na swoje konto możesz przejrzeć raport kredytowy i wybrać opóźnioną płatność, którą chcesz zakwestionować. Następnie możesz wskazać przyczynę sporu i przesłać dokumenty potwierdzające, jeśli je posiadasz, takie jak dowód płatności na czas.

  Experian będzie na bieżąco informować Cię w trakcie dochodzenia i rozwiązywania problemu, który zwykle zajmuje maksymalnie 30 dni. Po zakończeniu dochodzenia sporne informacje zostaną poprawione, usunięte lub, jeśli uznamy je za prawidłowe, pozostaną w Twoim zgłoszeniu.

  Monitoruj swoje raporty kredytowe pod kątem opóźnień w płatnościach

  Często wiesz, kiedy zalegają rachunki i ile jesteś winien. Ale czasami zdarza się błąd, wierzyciele nie mają twoich aktualnych danych kontaktowych lub zapominasz o koncie i przegapiasz korespondencję.

  Monitorowanie raportów kredytowych może pomóc Ci być na bieżąco ze zmianami, takimi jak zgłaszane opóźnienia w płatnościach, i umożliwia szybką reakcję, gdy zauważysz, że coś jest nie tak. Aby rozpocząć, możesz zarejestrować się, aby uzyskać bezpłatny dostęp do raportu kredytowego Experian, który obejmuje monitorowanie kredytu i alerty.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy