Najlepsze sposoby ochrony bitcoinów

Category: Celu Uzyskania
17 lutego 2021

Pieniądze zmieniły się na przestrzeni lat, od złotych monet, przez rachunki papierowe, aż po dowód kredytu. Chociaż te formy pieniądza są fizycznie bardzo różne, wszystkie są nadal wspierane przez rządy i jako takie stanowią waluty fiducjarne oficjalnego systemu monetarnego. W 2009 roku bitcoin wprowadził świat do zupełnie innego rodzaju waluty – nie wspieranej przez żaden rząd ani bank, ale tworzonej za pomocą kodu komputerowego. Ta kryptowaluta lub wirtualna waluta zyskała na wartości i liczbie użytkowników. Według coinmarketcap.com, od 7 grudnia 2017 r. W obiegu było około 16,7 miliona bitcoinów o kapitalizacji rynkowej 260 miliardów dolarów. Bitcoin zawiera ponad 300 000 transakcji dziennie. Ale wraz ze wzrostem wartości bitcoin rośnie zagrożenie kradzieżą lub włamaniami.Ponieważ bitcoin nie istnieje w żadnej fizycznej postaci i nie jest przechowywany ani regulowany przez żaden organ rządowy, jak zapewnić bezpieczeństwo bitcoinom?

Tak jak trzymamy gotówkę lub karty w portfelu fizycznym, bitcoiny są również przechowywane w portfelu – portfelu cyfrowym. Portfel cyfrowy może być sprzętowy lub sieciowy (w postaci portfeli online). Portfel może również znajdować się na urządzeniu mobilnym, na komputerze stacjonarnym lub być chroniony przez drukowanie kluczy prywatnych i adresów na papierze, zwanym portfelem papierowym. Ale jak bezpieczny jest którykolwiek z tych cyfrowych portfeli? Odpowiedź na to zależy od tego, jak użytkownik zarządza portfelem. Każdy portfel zawiera zestaw kluczy prywatnych, bez których właściciel bitcoina nie ma dostępu do waluty. Największym zagrożeniem związanym z bezpieczeństwem bitcoinów jest być może utrata klucza prywatnego lub kradzież klucza prywatnego. Bez klucza prywatnego użytkownik nigdy więcej nie zobaczy swoich bitcoinów. Oprócz utraty klucza prywatnego,użytkownik może również stracić swoje bitcoiny w wyniku awarii komputera (awaria dysku twardego), włamania lub fizycznej utraty komputera, na którym znajduje się cyfrowy portfel. (Powiązane artykuły: Sposoby zarabiania Bitcoinów

1. Tryb offline

Tryb offline zabezpieczania bitcoinów to tzw. Cold storage. Portfele w chłodni nie są połączone z Internetem i dlatego są mniej podatne na włamania. Ponieważ dostęp do portfela w chłodni może być niewygodny, najlepiej podzielić posiadane bitcoiny. Przechowuj niewielką ilość bitcoinów w portfelu cyfrowym online na potrzeby codziennego handlu, a resztę trzymaj w chłodni. Przechowywanie w chłodni przenosi klucze prywatne w tryb offline, zmniejszając w ten sposób szanse na kradzież. Praktyka korzystania z chłodni jest popularna nie tylko wśród osób fizycznych, ale nawet w przypadku giełd kryptowalut, które mają do czynienia z ogromnymi kwotami i często są pod ciągłym zagrożeniem ze strony hakerów. Popularne metody przechowywania w chłodni to portfele papierowe, portfele dźwiękowe, urządzenia magazynujące (takie jak dysk USB) i portfele sprzętowe. ( Powiązana lektura Co to jest chłodnia dla bitcoinów)

2. Kopia zapasowa

Wykonuj kopie zapasowe całego portfela bitcoinów wcześnie i często. W przypadku awarii komputera historia regularnych kopii zapasowych może być jedynym sposobem na odzyskanie waluty z portfela cyfrowego. Upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową wszystkich plików wallet.dat, a następnie przechowuj ją w wielu bezpiecznych lokalizacjach (np. Na USB, na dysku twardym i na płytach CD). Nie tylko to, ustaw silne hasło do kopii zapasowej.

3. Oprogramowanie

Aktualizuj oprogramowanie. Portfel działający na niezaktualizowanym oprogramowaniu bitcoin może być miękkim celem dla hakerów. Najnowsza wersja oprogramowania portfela będzie miała lepszy system bezpieczeństwa, zwiększając tym samym bezpieczeństwo Twoich bitcoinów. Jeśli Twoje oprogramowanie zostanie zaktualizowane przy użyciu najnowszych poprawek bezpieczeństwa i protokołu, możesz uniknąć dużego kryzysu ze względu na zwiększone bezpieczeństwo portfela. Stale aktualizuj swoje urządzenie mobilne lub systemy operacyjne i oprogramowanie, aby Twoje bitcoiny były bezpieczniejsze.

4. Szyfrowanie

Szyfrowanie dodaje warstwę zabezpieczeń do określonego folderu, pliku lub wiadomości, ponieważ może je odblokować tylko ktoś, kto zna właściwy klucz. Zatem szyfrowanie oznacza po prostu użycie hasła w celu uzyskania dostępu do portfela Bitcoin. W przypadkach, gdy używany jest portfel komputerowy, mobilny lub sprzętowy, szyfrowanie jest jeszcze ważniejsze w celu ochrony przed oszustami internetowymi. Hasło powinno być nie tylko mocne przy użyciu wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych, ale powinno być albo zapamiętane lub przechowywane w bardzo bezpiecznym miejscu, ponieważ mechanizm odzyskiwania hasła jest bardzo słaby w przypadku Bitcoin.

5. Multi-Signature

Koncepcja wielokrotnego podpisu zyskała pewną popularność; wymaga zgody pewnej liczby osób (powiedzmy od 3 do 5) na przeprowadzenie transakcji. W ten sposób ogranicza to groźbę kradzieży, ponieważ pojedynczy kontroler lub serwer nie może przeprowadzić transakcji (tj. Wysyłać bitcoiny na adres lub wypłacać bitcoiny). O osobach, które mogą dokonywać transakcji, decyduje się na początku, a gdy jeden z nich chce wydać lub wysłać bitcoiny, wymaga, aby inni członkowie grupy zaakceptowali transakcję.

Podsumowanie

Od czasu jego wprowadzenia, prawie osiem lat temu, miało miejsce wiele incydentów hakowania, kradzieży i oszustw związanych z bitcoinem. Aby bitcoin zyskał na popularności, bezpieczne i niezawodne przechowywanie jest bardzo ważne. Podjęcie kilku prostych środków bezpieczeństwa i kopii zapasowych może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo bitcoinów. ( Powiązana lektura Ryzyko zakupu Bitcoin)

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy